Zgodnie z art. 10 Ustawy o komornikach sądowych, wierzyciel ma prawo wyboru komornika na obszarze sądu apelacyjnego, na którym znajduje się siedziba kancelarii. Wyboru można dokonać w sytuacji, kiedy przedmiotem egzekucji bądź zabezpieczenia ma być roszczenie o charakterze pieniężnym albo niepieniężnym. Tutejsza kancelaria działa na obszarze Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, co oznacza, że wierzyciel może wybrać tutejszego komornika do prowadzenia sprawy jeżeli dłużnik/dłużna spółka zamieszkuje/ma siedzibę na obszarze województwa dolnośląskiego oraz opolskiego. Należy jednak pamiętać o tym, że w wypadku roszczeń o charakterze niepieniężnym, ustawodawca przewidział pewne wyjątki od zasady możności wyboru komornika. Otóż z prawa wyboru nie można skorzystać w sytuacji, gdy sprawa dotyczy:
- egzekucji z nieruchomości,
- o wydanie nieruchomości,
- o wprowadzenie w posiadanie nieruchomości,
- o opróżnienie pomieszczeń w tym lokali mieszkalnych z osób i rzeczy,
- w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.
W wypadku zaistnienia jednej z wyżej opisanych sytuacji, wniosek o wszczęcie egzekucji można skierować wyłącznie do komornika, który jest właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
Wszczęcie postępowania
Celem zainicjowania postępowania egzekucyjnego należy przedłożyć oprócz tytułu wykonawczego również wniosek egzekucyjny. Wnioski egzekucyjne dostępne są na stronie internetowej tutejszej kancelarii w zakładce wnioski.
Prawidłowo wypełniony wniosek powinien zawierać poniższe elementy:
- imię, nazwisko/nazwę wierzyciela ze wskazaniem adresu zamieszkania/siedziby, numer PESEL/NIP i numeru rachunku bankowego, na który należy przekazywać wyegzekwowane należności,
- imię, nazwisko/nazwę dłużnika wraz z adresem zamieszkania/siedziby i numerem PESEL/NIP
- oznaczenie tytułu wykonawczego,
- wskazanie kwot mających być przedmiotem egzekucji t.j. należności głównej, odsetek (ich rodzaju i wysokości), innych kosztów,
- w wypadku, kiedy korzystamy z prawa wyboru komornika, to we wniosku musi się znaleźć stosowne oświadczenie, że wyboru dokonano na podstawie art. 10.1. Ustawy z dnia 22.03.2018 r. o komornikach sądowych.
Wniosek musi być opatrzony własnoręcznym podpisem.
Wierzyciel nie ma obowiązku posiadania informacji o majątku dłużnika. Organ egzekucyjny w drodze zapytań kierowanych do urzędów i rejestrów uzyskuje informację o majątku dłużnika, do którego można skierować egzekucję, a co za tym idzie – zaspokoić roszczenie wierzyciela.